CN radio

CN radio

Holandija pobjedom protiv Turske izborila polufinale

U posljednjem duelu četvrtine finala Evropskog prvenstva snage su odmjerile selekcije Nizozemske i Turske na Olimpijskom stadionu u Berlinu, a konačan rezultat je glasio 2:1 za Nizozemsku koja je tako izborila plasman u polufinale Evropskog prvenstva.

Turska je dobro stajala na terenu, tačno su odrađivali zadatke koje su dobili, a Holandjani su se morali dobro namučiti da dođu do prilika.

Čekala je Turska svoju šansu iz kontri ili prekida, a jedna takva stigla je u 35. minuti. Guler je sjajno centrirao iz kornera, Akaydin se najbolje snalazi i pogađa za vodstvo Turske od 1:0.

Taj gol kao da je šokirao Holandjane koji su do kraja prvog poluvremena imali još samo jedan pokušaj Gakpa, ali na odmor se otišlo vodstvom Turske od 1:0.

Početkom drugog poluvremena Holandija je bila opasna, dvije prilike za Gakpa, ali lopta odlazi pored gola, posebno se izdvaja udarac iz 53. minute utakmice.

Turska je dočekala novi prekid u 56. minuti, sjajan udarac Arde Gulera iz slobodnog udarca, lopta pogađa stativu, sreća na strani Holandjana.

Golman Verbruggen u 65. minuti spašava Holandjane nakon jednog sjajnog udarca Ayhana, a u 69. minuti Weghorst šutira iz dobre pozicije, lopta pogađa spoljni dio mreže gola golmana Gunoka. Ipak u 70. minuti nakon kornera na Holandjane De Vrij pogađa za 1:1.

Preokret Holandjana u 76. minuti. Gakpo je iskoristio nepažnju turske odbrane i doveo Oranje u vodstvo od 2:1. Na kraju je to pripisano kao autogol Muldura.

Do kraja meča dvije velike prilike za Tursku u 84. minuti, ali oba puta sjajno je to blokirala odbrana Holandije. Turska ja atakovala u finišu utakmice, imala još prilika, ali ostalo je na kraju konačnih 2:1 i Holandija je osigurala kartu za polufinale Evropskog prvenstva.

Tako smo dobili oba polufinalna duela 17. po redu EURO-a kojem je ove godine domaćin bila Njemačka. U utorak 9. jula u Minhenu se sastaju Španija i Francuska, a u srijedu 10. jula u Dortmundu se sastaju Engleska i Holandija. Oba polufinalna meča počinju u 21 sat.